shopping_cart0

Çiçek Bakımı Nasıl Yapılır

Fiyat Aralığı :


Çiçek, sevgiliye gönderilecek en güzel hediye bazen, bazense iş tebriğinde masaları süsleyen güzel bir koku, bazen af dilemek için araya giren zarif ve naif bir güzellik.

O kadar çok sebep varki bu görsel şölen ile buluşmak için. İşte istediğimiz tam olarak bu. Çikolata gibi, beynin mutluluk hormonu salgılamasına sebep olacak, yüzlerde bir tebessüme dönüşecek hediye olmak.

Harika kokan rengarenk bir çiçekten daha güzel bir hediye olabilir mi? Bizce olamaz..

Peki bu hediyeyi nasıl daha uzun kullanabiliriz?

Buket çiçekler için, öncelikle buketimizi, içini tazecik su ile doldurduğumuz bir vazo içerisine alalım. Çiçek, suyu dalının en alt kısmından çeker. Çiçeği ilk suya koyduğumuz andan itibaren 3-4 gün sonra, su berraklığını kaybetmeye başlar. Bu noktada dalların en alt kısmını verev bir şekilde kesip tazeledikten sonra, suyunu değiştirip çiçeğimizi ferahlatabiliriz. Bu kolay yöntem çiçeğimizin ömrünü uzatacaktır.

Bu yöntemi vazoda gelen çiçekler için de aynı şekilde uygulayabiliriz.

Hediye tercihimiz orkide oluysa, orkidemiz: Oda sıcaklığında, haftada bir kez sulanarak, güneşi dolaylı yoldan alabileceği bir yerde bakılmalıdır. Çok sıcak / çok soğuk ortam orkideler için uygun değildir. Sulama yapılırken yapraklarının ıslanmaması, kuru tutlması önemlidir. Bu koşullar sağlandığında yılda en az iki kez çiçek açacak mükemmel bir arkadaş olur orkide insana.

Sukulent ve kaktüsler son zamanlarda radyasyonu absorbe etme özellikleri ile popülerdir. Bakımları oldukça kolay olan bu türler farklı kombinasyonlarla hazırlanmış olup sevdiklerinizi mutlu etmek için alternatif olarak beğeninize sunulmuştur. Ayda bir sulamak su ihtiyacını karşılar.

Çiçek Bakımı

Çiçek en güzel ve özel hediye seçenekleri arasında yer alır. Birbirinden farklı çeşitleri ve özellikleri olan çiçekleri ilk günkü tazeliğinde tutabilmek için özenle bakmak gerekir. Çiçek bakımı her çiçeğin yapısına uygun şekilde yapılmalıdır. Saksı bitkileri, vazo çiçekleri, teraryum, kaktüs ve buket çiçeklerinin her biri ayrı bir bakıma ihtiyaç duyar. Severek satın aldığınız veya size hediye olarak gelen çiçeklerinizi uzun süreli olarak bakmak için dikkat etmeniz gereken konular bulunur.

Çiçeğin çeşidine göre iç mekânda veya dış mekânda tutulması önemlidir. Mevsime göre de yer değişikliği yapabilirsiniz. Bahar ve yaz aylarında saksı bitkilerinizi balkon, teras veya bahçeye çıkarabilirsiniz. Bu sayede güneş ışınları sağlıkla büyümelerine destek olur. Yaprakları hem daha renkli hem de canlı görünür. Buket halinde gelen çiçekleri daha uzun süre taze tutmak için gün aşırı suyunu değiştirmek ve bozulan bölümleri kesmek gerekir. Teraryumda yer alan sukulent ve kaktüs türevi bitkiler ise, kışın haftada bir sulama yapıldığında canlılığını korur.

Sevdiklerinize Doğum günü hediye Çiçek, Yeni İş Tebrik Çiçeği ve Yeni Doğan Bebek Hediyesi ve daha birçok özel günde Çiçek Siparişi verebilirsiniz. People&Flowers olarak İstanbul’un tüm ilçelerine çiçek gönderimi yapılır. Online alışveriş sitemizde aradığınız çiçek alternatifleriniz kolaylıkla bulabilirsiniz.

Saksı Çiçekleri Bakımı

Saksı Çiçek bakımı sırasında dikkat edilmesi gerekenleri maddeler halinde sıralayabiliriz:

 • Saksı Bitkileri hediye olarak geldiğinde çiçekleri ve yaprakları en güzel haliyledir. Ama uygun şartlarda bakılmazsa kısa bir süre sonra solmaya ve yaprak dökmeye başlar. Böyle olumsuzluklar yaşamamak için saksı bitkisini çeşidine göre iç veya dış mekânda konumlandırmanız gerekir.
 • Saksı bitkileri büyümeye başladıktan sonra saksıyı değiştirmek de önemli bir konudur.
 • Çiçeğe göre toprak seçimi de bir diğer önemli konu olarak yer alır. Toprak çiçeğin beslenmesi için gerekir.  Bu sebepten iç mekân saksı bitkileri için torf yani organik malzemelerden oluşan toprak türünün kullanılması uygun olur. Ayrıca saksı değişimleri yapılırken toprağın çiçek köklerini açıkta bırakmayacak şekilde eklenmesi önerilir.
 • Saksı seçilirken alt bölümün delikli olması sayesinde sulama yaparken biriken fazla suyun topraktan süzülmesine destek olur.
 • Bitkiye ve mevsime göre sulama düzeni oluşturulmalıdır.
 • Ek besin ihtiyacı gerektiğinde bitki çeşidine göre bitkisel veya kimyasal destek sağlanabilir.

 

Buket Çiçek Bakımı

Buket çiçek aranjmanları, hoş kokuları ve güzel renkleriyle mutlu eden seçenekler arasında yer alır. Buket çiçek saksı bitkilerine kıyasla daha kısa ömürlü olur. Birkaç hafta içinde tazeliğini ve canlılığını kaybeder. Ama bu süreci uzatmak için deneyebileceğiniz pratik yöntemler bulunur. Buket Çiçek bakımı sırasında çiçeği konumlandıracağınız yerin hava akımlarından uzak olması önemlidir. Ayrıca güneş ışığına direkt maruz kalmaması da bir diğer önemli olan konudur. Ev veya ofis ortamında kalorifer ve klima yanında bulundurmamak gerekir. Buket çiçek aranjmanı süngerli olarak geldiyse günde bir defa az miktarda su ilave ederek çiçeklerin daha uzun süre dayanmasını sağlayabilirsiniz.

Teraryum Bakımı

Teraryum çeşitleri özel tasarımlarıyla dikkat çeken ürünlerdir. Genelde cam kaplı özel alanlarda tasarlanır. Sukulent ve kaktüs çeşitleriyle süslenir. Bu tür bitkiler çok fazla su istemez. Ama çiçek bakımı amacıyla teraryum içindeki toprağın durumunu kontrol ederek azar azar su verebilirsiniz. Teraryumu direkt güneş ışığından korumanız en önemli konudur. Cam tasarımı güneşle temas halinde kapalı teraryum ortamını aşırı sıcak bir hale getirir. Bu durum çiçeklerin yapraklarının yanmasına ve canlılıklarını kaybetmelerine sebep olur. Bitkilerin uygun şartlarda büyüyebilmesi için arada bir budanması ve dökülen yaprakların toplanması önemlidir.

Orkide Bakımı

Sevdiklerinize özel günlerinde Çiçek gönderimi yapmak için Orkide Çeşitleri ve seçeneklerini inceleyebilirsiniz.  Orkide zarif görüntüsüyle hassas bir çiçektir. Sevgiliye Çiçek gönderimi yapılırken veya saksı bitkisi alternatifi olarak tercih edilir.  Orkide satın alırken bol tomurcuklu olanları seçerseniz uzun süre çiçekli olarak kalmasını sağlayabilirsiniz. Orkide güneş ışığını direkt almayan ama aydınlık olan bir yerde tutulmalıdır. En önemli konu da saksının küçük ve mutlaka şeffaf olmasıdır. Orkide toprağı özel bir yapıya sahiptir ve normal toprak eklenmemesi gerekir. Sulama için kışın haftada bir yazın 4 günde bir az miktarda su verilebilir. Ev veya ofis ortamında uygun şekilde bakıldığında uzun ömürlü bir bitki olur.

Gül Çiçeği Bakımı

Gül çiçeği genelde buket halinde satışa sunulur. Şık ve Tasarım Aranjman Çeşitleri arasında yer alan önemli bir çiçektir. Lilyum, Lale ve diğer çiçeklerle birlikte kullanılır. Gül buketini vazoya koymadan önce ip veya kağıdının tamamen çıkarılması gerekir. Bu sayede çiçeklerin rahatlamasını sağlamış olursunuz. Vazonun boyunun çiçeklerin boyundan kısa olması gerekir. Ayrıca güllerin suyun içinde kalan yapraklı kısımlarının ve uçlarının kesilmesi de daha uzun süreli olarak canlı kalmasını sağlar. Vazoya aldığınız çiçeklerin mümkünse her gün suyunu değiştirebilirsiniz.

Bonsai Ağacı Bakımı

Çiçek bakımı detaylı olarak yapılması gereken bir konudur. Çiçeğin türünden, toprağına, varsa saksısının yapısına, sulama ve budamaya kadar her şeyin belirli bir sırayla ve düzenle takip edilmesi önemlidir.  Hediye Çiçek Siparişi vermeden önce göndereceğiniz kişinin çiçek bakımı konusunda olan bilgilerini de düşünerek bir seçim yapmanız faydalı olur. Saksı bitkilerini seven ve bakımı konusunda bilgi sahibi olan kişiler için en ideal hediye Bonsai Ağacı çeşitleridir. Çiçek bakımı için dikkat edilmesi gereken konuların başında bitkinin alt bölümünde çıkan yaprak ve dalların kesilmesi yer alır. Bonsai’nin özelliklerini kaybetmemesi için bu önemlidir. Sulamadan önce toprağı elinizle kontrol ederek gereken su miktarını kolaylıkla ayarlayabilirsiniz. 

 

Çiçek Bakımı Konusunda Bilinmesi Gerekenler

Çiçek bakımı hassas bir konudur. Değer verdiğiniz kişilerden özel günlerde aldığınız çiçeklerinizi uzun süre canlı tutmak istersiniz. Bunun için birkaç püf nokta bulunur:

 • Her türlü çiçek için sulama en önemli konular arasında yer alır.
 • Vazo çiçeklerinde her gün su değişikliği yapılması gerekir.
 • Saksı bitkilerinde mevsime göre ve bulunduğu yerin ısısına göre sulama yapılması yeterlidir.
 • Buket Çiçeklerin uzun süre renkli ve taze görünmesi için buketin vazoya konulmadan önce açılması ve çiçeklerin rahatlatılması tavsiye edilir.
 • Bitkinin türüne göre toprak yenileme ve saksı değişimlerinin yapılması önemlidir.
 • Çiçeklerin güneş ışığına direkt maruz kalmayacak şekilde konumlandırılması sağlıklı büyümesi için gerekir. Ama saksı çiçeklerinde türüne göre bu durum değişir.
 • İç mekânda ve dış mekânda kullanılacak olan bitkiler birbirinden farklı bakım ister.
 • Dış mekânda bakılacak çiçeklerin donma ve buz tutma riskine karşı koruma altına alınması sağlanmalıdır.
 • Çiçeklerin kuruyan ve dökülen yapraklarının veya bölümlerinin kesilmesi sağlıklı olarak gelişim göstermesine yardımcı olur.

People&Flowers olarak her çeşit bitkinin sağlıklı ortamda büyümesini ve gönderiminin yapılmasını sağlıyoruz. Sevdiklerinize, eş, dost ve akrabalarınıza Çiçek Siparişi yapmak için online sayfamızda yer alan ürünlerimizin görsellerini inceleyebilirsiniz. Beğendiğiniz ürünü bir tıkla hemen sipariş verebilirsiniz. Görselle birebir aynı olan çiçeğinizi dilediğiniz gün ve saatte istediğiniz adrese teslim ediyoruz. Bu sayede sevdiklerinize yaptığınız küçük sürprizlerle hem onların hem de sizin mutlu olmanızı hedefleriz. Aradığınız çiçeği bulmak için People&Flowers’ı seçin.

 

People&Flowers online alışveriş sitemizden yapacağınız Çiçek Siparişi,  ADALAR, ARNAVUTKÖY,  ATAŞEHİR,  AVCILAR, BAĞCILAR, BAHÇELİEVLER, BAKIRKÖY,  BAŞAKŞEHİR, BAYRAMPAŞA,  BEŞİKTAŞ, BEYKOZ, BEYLİKDÜZÜ, BEYOĞLU, BÜYÜKÇEKMECE, ÇATALCA, ÇEKMEKÖY, ESENLER, ESENYURT, EYÜPSULTAN, FATİH, GAZİOSMANPAŞA, GÜNGÖREN, KADIKÖY, KAĞITHANE, KARTAL, KÜÇÜKÇEKMECE, MALTEPE, PENDİK, SANCAKTEPE, SARIYER, SİLİVRİ, SULTANBEYLİ, SULTANGAZİ, ŞİLE, ŞİŞLİ, TUZLA, ÜMRANİYE, ÜSKÜDAR, ZEYTİNBURNU gibi İstanbul’un tüm ilçelerine istediğiniz gün ve saatte teslim edilir.