shopping_cart0

Orkide Bakımı İpuçları 2021

Fiyat Aralığı :


Orkide Bakımı ve Orkidenizin Uzun Yıllar Sağlıklı Yaşayabilmesi İçin İpuçları 

Bize geldiğinde canlı, dinamik ve göz alıcı renklerdeki orkidemiz zamanla soldu ve yapraklarını döktü değil mi?

Korkmayın çünkü onlar da bizler gibi canlı ve bazen yeniden çiçek açmak için yaşlı yapraklarını dökmeli.

Orkideniz böyle olduğunda sırasıyla yapmamız gerekenleri Orkide Bakımı bloğumuzda sizler için derledik.  Aşağıdaki önerileri uygulayarak biraz da sabırlı olup, tabi ki ona sevginizi de vererek eski güzel günleri için orkidenizin bakımını yapmış olacaksınız. Hazırsanız başlayalım;

Orkidenizin toprağın üzerine çıkan kökleri makasla kesilip seyreltilebilir. Bir çoğumuz bunu yapmaktan korkarız ancak yeni ve taze köklerin hayat bulması için bu gerekli.

Kışın nem fazla olduğundan dolayı toprağı kuru gibi görünse de telaş etmenize gerek yok fazla sulama ile toprağında su bırakıp kökleri su içinde uzun süre kalırsa toprağında bakteri, köklerinde de çürüme olabilir. Bu yüzden kışın az sulama ile sağlıklı bir şekilde yaşayabilir.

Yaprakların toprağa yakın olanlarından eğer çürümüş, bozulmuş ve kurumuş yapraklar varsa bunlar yine köküne yakın olan yerden kesilmesi gerekir çünkü yeni ve taze çıkacak yapraklar için kök rahatlatılmalıdır.

Ayrıca çiçek açmış ve dökmüş ana orkide dalı her ne kadar üst tarafı kurumuş ise de, bilinenin aksine kuruyan yerin alt katlarından tekrar yeni filiz verebilir bu tamamen sizin seçiminize kalmış eğer tamamen yeni bir daldan çiçeğe gitmek isterseniz bu üstü kuruyan dalı kökünden kesebilirsiniz ancak istemiyorsanız bu dalı tutarak yeni filiz açma şansı tanıyabilirsiniz.

Orkide camın ardından sabah güneşini görmeyi sever ve dikkat ederseniz yeni açan dallar hep güneşe doğru ilerler. Bu yüzden eğer yukarı doğru veya daha orantılı bir filiz elde etmek isterseniz, çiçeğinizi konumlandırdığınız yerde olduğu yerde saat yönünde diğer tarafına çevirmelisiniz.

Sağlıklı bir orkidenin yaprakları parlak ve canlı olur gösterişli olur, ancak sağlıksız yapraklar hemen kendisini belli eder rengi solmuş ve dokusu bozulmuştur.  Eğer bu bozulmuş yaprakları çiçeğin gövdesinden alırsanız Orkide topraktan aldığı enerjiyi yeni ve taze yapraklara verecektir.

Orkidenin toprağının suya ihtiyacı olduğu kadar yapraklarının da suya ihtiyacı vardır. Bu yüzden toprağını suladıktan sonra fıs fıs yardımıyla yapraklarına da su vermek onun için çok iyi olacaktır. Ancak yaprak fazla nemli kalıp, yaprak bakterisi olmaması için az miktarda vermek yeterlidir.

Kış aylarında güneşin etkisi yaz aylarına göre daha az yoğun olduğu için direkt pencerenin önüne konumlandırılabilir. Ancak yaz aylarında güneşin kavurucu etkisi orkideye zarar verebilir bu yüzden Orkide ile güneş arasında kavurucu etkiyi azaltan filtre görevi gören cam ve perde olmasında fayda vardır. Bu sayede daha soft bir güneş ışığıyla ihtiyacını karşılayacak ve kendisini mutlu hissedecektir.

Eğer sağlığı ve bakımı için tüm gerekenleri yaptığınız halde orkidenizin yapraklarında çürüme bozulma varsa bu defa orkidenizi geniş bir kabın içine alıp, toprağından ayırıp toprak ve kök sağlığı kontrolü yapmak gerekiyor, toprağından ayırdığınızda ellerinizle toprağı kontrol edin eğer nemli ve bakteri oluşturabilecek kadar çürüme varsa bunları ayıklayın. Sonra toprağından ayrılmış orkidenin köklerini kontrol edin yaşlı bir orkidenin köklerinden yeni sağlıklı ve eski kurumuş kökler birbiriyle karışmış olabilir halbuki köklerinin de güneş ışığına ihtiyacı vardır. Bu yüzden tamamen kurumuş kökleri makas yardımı ile temizleyip kök alanını yeni ve sağlıklı köklerin rahat yaşayabilmesi, toprak ve sudan daha çok istifade edebilmesi için kuruyan kökleri temizlemelisiniz.

Toprak’daki nemli ve bakterili kısım ayrıldıktan sonra köklerindeki kurumuş ve orkideyi rahatsız eden kökler de ayrıldıktan sonra orkideniz artık rahatlayacaktır.

Orkideniz yeni ve taze yaprakları en üstünden açar eski ve bozulmuş yapraklar ise en altında kalır ve yukarıda bahsettiğimiz gibi bozulan yapraklar ayrıldıkça orkide daha sağlıklı yaşar.

Yani orkideniz dışarıdan baktığınızda sağlıksız gibi görünüyor olsa da bu onun artık çiçek açmayacağı ve kuruyacağı anlamına gelmez. Bu durumdaki bir orkide için yukarıda bahsettiğimiz hususları yaptığımızda orkideniz tekrar canlı ve sağlıklı günlerine kavuşacaktır.

Tüm bu bakımlardan sonra dikkat etmemiz gereken husus köklerini seyrelttiğimiz orkidenin kökleri artık eskisi kadar büyük olmadığından yani küçüldüğünden dolayı önceki gibi büyük bir saksı yerine kök boyutu ile orantılı ve kökleri ile fotosentez yapmaya devam edebilmesi için şeffaf bir saksıya almamız orkide için çok iyi olacaktır.

Orkidenizi tekrar bir araya getirirken bir miktar leonardit toprak, %5 oranında hayvan gübresi ve çam ağacı kabukları ile yeni bir toprak hazırlamak ona yepyeni ve sağlıklı bir yaşam alanı olacaktır.

Yenilenen orkidenizin artık ilk sulamasını yapma zamanı bu noktada 2 saat beklemiş ve oda sıcaklığına gelmiş yarım litre suya kuruyan köklerini aldığımız orkidemizin kök yapısının güçlenmesini hızlandırmak için bir kapak orkide besinini suya katıp karıştırın ve orkidenizi daldırma usulü ile suya daldırıp bir süre beklediğinizde besinli su orkidenin kök ve toprağının tamamına ulaşacaktır. Sonra saksıyı sudan çıkartıp iyice süzülmesini bekleyin ve sonra suyu süzülen orkidenizi sevdiği yerine tekrar koyabilirsiniz.

Orkidenin sevdiği sulama yöntemi daldırma yöntemidir ancak bu her zaman mümkün olmadığında normal sulama yapacağınız zaman ve şeffaf kendi saksısını başka bir saksı içine koyuyorsanız normal sulama yaptıktan sonra altında 1 cm den fazla su bırakmamaya özen gösterin yaz aylarında havanın sıcaklığına göre toprağı çok kurumuyorsa hafta da 1 kere sulama yapabilirsiniz

Orkidenizin taze ve ince dalları çok kırılgandır. Bu yüzden dalı kalınlaşmadığı sürece dikme çubuk ile düzleştirmeye çalışmayınız çünkü bunca emek verdiğiniz orkidenizin dalı bir anda kırılabilir. Ancak artık güçlenen ve kalınlaşan dal çiçekleri sebebiyle eğik duruyorsa düz ve dik bir hale getirmek için dikme çubuk dikerek ve çok hassas davranarak alt kısmından ve üst kısmından klips ile dik bir konuma getirebilirsiniz.

Ve orkideniz ona gösterdiğiniz bu kadar ilgi alakayı görüp size teşekkürünü açacağı tap taze çiçeklerle çok yakında  gösterecektir.

Rengarenk, bol çiçekli günler dileriz.